– مدیریت پژوهش و تحقیق :

همان طور که از نام آن مشخص است ، نقش اصلی آن در مجموعه ، کلیه ی کارهای مرتبط با روش شناسی تحقیق و پژوهش و عرصه های مرتبط با آن می باشد . بخش های مختلف این مدیریت به شرح ذیل می باشد :
مدیریت پژوهش افتخار این را دارد که در زمینه ی روشی متفاوت از روشهای تحقیق دست به تولید علم زده و صاحب سبکی کاملا متفاوت در کل کشور می باشد .
بسیاری از دانشجویان بخصوص در رشته های علوم انسانی از درس آمار و روش تحقیق به علت اینکه مطالب آن را خشک، زیاد، غیرجذاب و خسته­کننده می دانند، گریزان هستند و به همین خاطر یا کارهای علمی خود اعم از پروپوزال، پایان نامه و مقاله و … را به دیگران می­ سپارند  تا با هزینه های گزاف، برای آنها انجام دهند یا اگرخودشان انجام دهند به سختی آن را به اتمام می رسانند و یا حتی اصلا با رفتن به سمت آموزش محور شدن، به کلی قید این گونه مباحث را می زنند. ما می خواهیم با روش سناریو یا همان 3S مباحث آمار و روش تحقیق را به شیوه ای ساده، آسان، جذاب و سریع آن هم با هزینه و مبالغی واقعاً باور نکردنی آموزش بدهیم تا نه تنها آن را به عنوان یک فن  یاد بگیرید و بر علم خود بیفزایید بلکه با استفاده از آن در کارهای علمی خود، از آن لذت ببرید.
1): بخش آموزش موظف است دوره های آموزشی در خصوص آمار ، روش تحقیق ، روش مقاله نویسی ، روش پروپوزال نویسی و روش ترجمه /تألیف و چاپ کتاب ، نرم افزارهای آماری را برگزار می نماید . صفر تا صد این دوره ها اعم از طراحی سرفصل ، انتخاب استاد ، گروه بندی افراد ، تهیه ی مکان آموزشی ، ارزیابی دوره و استاد و … بر عهده این بخش است .
2): بخش پژوهش موظف است با استفاده از ظرفیت نیروهای کنونی مجموعه ، نیروهای مستعد شناخته شده در مجموعه یا کار با افراد توانمند بیرونی و به سفارش دانشجویان و اساتید صفر تا صد کارهایی مانند مقاله نویسی ، پروپوزال نویسی ، اجرای پایان نامه و رساله ، تألیف /ترجمه کتاب ، اجرای پروژه های تحقیقاتی را انجام دهد .بازاریابی ، انعقاد قرارداد و اجرای پروژه های تحقیقاتی برای سایر ارگان ها و سازمان ها نیز بخشی از کار این بخش می باشد .
3): مشاوره : موظف است در تمامی زمینه های یاد شده به دانشجویان و موسسات مختلف مشاوره علمی مقطعی یا بلند مدت می دهد .
4): بخش کتاب : موظف است به افراد مراجعه کننده در خصوص فرآیند تألیف /ترجمه و چاپ کتاب کمک نماید .
 
5):  نماینده ی خلاقیت و نوآوری :
این بخش در تمامی زیرمجموعه های پژوهشکده و اندیشکده ی آرکا حضور داشته و مسئولیت کیفیت بخشی به کلیه ی کارها و فعالیت های انجام شده اعم از اجرایی و محتوایی را بر عهده دارد .
در واقع این بخش کمک می کند تا کارها با خلاقیت بیشتری انجام شده و کلیشه کاری به حداقل ممکن برسد .
6): نماینده ی بازرگانی : این نمایندگی مسئولیت تجاری سازی کارگاه ها و محصولات مدیریت پژوهش در عرصه ی کشوری و بین المللی را بر عهده دارد .
مهمترین دستاوردهای واحد پژوهش و روش تحقیق :
1- ایجاد بستر حمایتی از اساتید برجسته و صاحب نظر دانشگاه های استان و کشور به منظور عرضه ی دیدگاه های ایشان و بروز و ظهور و گفتمان سازی حول این مباحث .
بعنوان مثال ، جناب دکتر جهانی از اعضای هیأت علمی دانشگاه شیراز ، در زمینه ی روش تحقیق ، شیوه ای نوین و جدیدی به نام
روش تحقیق سناریو محور  ارائه کرده اند . این پروژه هم اکنون توسط تیم پژوهش مؤسسه ی آرکا مشغول پیگیری و جریان سازی در سطح جامعه ی علمی کشور و حتی در سطح بین المللی می باشد .
گفتنی است که این روش حتی در محافل علمی جهانی نیز نو و جدید بوده و در واقع شیوه های صرفا کمّی آماری در تحقیق را با شیوه های کمّی همراه کرده است .
از مهمترین ویژگی های این روش تحقیق این است که بر اساس برآورد شرایط اجتماعی هر فرد می تواند تعریف شود و همچنین این روش ، تنها مخصوص نخبگان دانشگاهی نبوده بلکه می تواند برای عموم قابلیت استفاده داشته باشد. 
2- طرحی و مدوّن سازی شیوه های ارزشیابی پژوهش محور که به سبکی کاملا متفاوت نسبت به شیوه های مرسوم ، در حال انجام است .
3- تهیه ی اپلیکیشن و نرم افزار تربیت کودک پژوهشگر در جهت آشنایی نسل بعد با مفاهیم پایه ی پژوهش و ایجاد فرهنگ و روحیه ی پژوهشگری از سنین پایین .
4- مشاوره ی روش تحقیق و نیز انجام کلیه ی کارهای مرتبط با تحقیق و پژوهش اعم از تحقیق ، آمار، مقاله نویسی ، چاپ و … برای ارگان ها و نهاد های خصوصی و دولتی .