پژوهشکده و اندیشکده تمدن سازان آرکا

گفتگو با آقای دکتر سید علی حسینی، مدیر بخش صدای صدا و سیمای فارس

[vc_row][vc_column][vc_column_text]با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .

  • نظر شما راجع به ضرورت همایش فتح الفتوح چیست ؟ رهبر معظم انقلاب در بیانیه مهم گام دوم انقلاب، به ورود انقلاب اسلامی ایران به دومین مرحله‌‌ خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی اشاره و بر لزوم نزدیک کردن انقلاب به آرمان بزرگش یعنی ایجاد تمدّن نوین اسلامی تاکید می‌کنند . معظم له ، تمدن‌سازی اسلامی را مستلزم طی شدن مراحلی می‌دانند و به فرایند شکل‌گیری تمدن اسلامی اشاره می‌کنند؛ شکل گیری انقلاب اسلامی،‌ ایجاد نظام اسلامی،‌ ایجاد دولت اسلامی، ایجاد کشور و جامعه اسلامی و ایجاد تمدن اسلامی، فرایندی است که برای شکل‌گیری تمدن اسلامی باید طی شود.بخش‌های تمدن اسلامی موضوع مهم دیگری است که رهبر انقلاب از آن سخن می‌گویند. ایشان تمدن اسلامی را به دو بخش ابزاری شامل علم،‌ اختراع،‌ صنعت،‌ سیاست،‌ اقتصاد و … و نرم افزاری شامل مسئله خانواده،‌ سبک ازدواج،‌ نوع مسکن،‌ نوع لباس،‌ الگوی مصرف،‌ نوع خوراک،‌ نوع آشپزی،‌ نوع تفریحات،‌ مسئله خط و زبان،‌ مسئله کسب و کار،‌ نوع رفتار در محل کار، دانشگاه، مدرسه،‌ نوع رفتار در فعالیت سیاسی، ورزشی و رسانه‌ای،‌ نوع رفتار با پدرو مادر، همسر، فرزند و … در یک کلمه سبک زندگی تقسیم می‌کنند.

واضح است حرکت در مسیر تمدن‌سازی و ارائه هر طرح و نظریه‌ای در این باب، مبتنی بر فهم دقیق سازه‌های تمدن و عناصر تمدن‌ساز است. برای رهیافت به این مهم، ضروری است با برگزرای نشستها و همایشهای علمی – پژوهشی نخست آراء و اندیشه‌های نظریه‌پردازان تمدنی را کاوش کرد، سپس با تمایز نهادن میان عناصر ایجادی و عناصر وجودی تمدن‌ساز، به دانش تمدنی غنای بیشتری بخشید و پاره‌ای از ابهامات و غبارها بر رُخ سازه‌های تمدن نوین اسلامی را رفع، و در ادامه با تبدیل آن به گفتمان رایج انقلاب اسلامی ، توجه آحاد جامعه را به آن جلب کرد و موارد یا دشده در بخش نرم افزاریِ تمدن سازی را در قالب مفاهیم تربیت تمدنی تبیین ومدلهای کارآمد آن را پیشنهاد کرد.از آنجا که ایجاد یک گفتمان جدید در این حوزه ، نیاز مند به تولید معنای جدید و نوزایی واژگانی است که یقیناً نقش تعیین کننده ای در فهم و تفسیر مولفه های نرم افزاری فوق الذکر را دارد ، لذا امیدوارم پژوهشگرانی که با دغدغه در این همایش شرکت می کنند با بر شماری  و بازخوانی عناصر و مولفه های تربیت تمدنی که موضوع همایش است آماده ورود به بحث تمدن سازی و ترسیم اضلاع تمدنی برگرفته از مطالب طرح شده باشند و اساساً در خصوص تحقق تمدن نوین اسلامی سازواره ای نیز پیشنهاد کنند. لذا از این حیث برای ترسیم این اضلاع و سازواره تمدنی ضرورت دارد تا فضای علمی کشور بیش از گذشته در این باره با جدیت عمل کند . بنابراین برگزاری این همایش با موضوع کلیدی تربیت تمدنی از ضروریات تحقق تمدن نوین اسلامی است که به درستی هدف گذاری شده است.

 

  • این همایش را دارای چه ویژگی های متفاوتی نسبت به همایش های علمی پژوهشی دیگر می دانید؟ به نظر می رسد دغدغه مندی برگزار کنندگان همایش و هدف گذاری آنها در موضوع مهم و منحصر بفرد تربیت تمدنی از جمله برجستگیهای موضوعی این همایش با سایر همایشهای مرسوم در حوزه علوم انسانی باشد. همچنین نگاه جامع در انتخاب موضوعات همایش که بر گرزفته از بیانیه گام دوم رهبر انقلاب است و ارتباط آنها با مقوله تربیت نیز قابل توجه است.
  • چه پیشنهاداتی برای ادامه ی کار همایش فتح الفتوح در شماره های بعدی دارید ؟  به طور حتم در ترسیم اضلاع تمدنی که به آن اشاره کردم و هموار شدن مسیر تکوین تمدن نوین اسلامی در ابتدای راه هستیم و برگزرای این همایش بزرگ قدم اول در تحقق گام دوم انقلاب اسلامی است. پیشنهاد بنده به طور مشخص در مرحله بعدی این همایش ، جمع بندی نظریه ها و آرای  پژوهشگران برای کاربردی و اجرایی کردن آنهاست. لذا پیشنهاد می کنم در مرحله بعد نقش ، جایگاه و ظایف نهادهای مشخصی در این عرصه را مورد مداقه قرار داد . رسانه به طور عام و رسانه ملی به طور خاص و  وزارت آموزش و پرورش می توانند نهادهای مهمی برای هدف گذاری موضوعی در مرحله بعدی همایش فتح الفتوح باشند.
  • نظر شما راجع به پژوهشکده ی آرکا و اهداف تمدنی این مجموعه چیست ؟ پژوهشکده آرکا یک پژوهشکده نوپا در حوزه علوم انسانی با اهداف تحول در این حوزه با تعریف رسالتهای بزرگ تمدنی برای خود است که آن اهداف را مبتنی بر آرمانهای بزرگ انقلاب اسلامی ترسیم کرده و برای دستیابی به آنها بدون وابستگی به نهادهای دولتی در حال تلاش شبانه روزی است. دغدغه مندی مدیریت و اعضای هیئت علمی پژوهشکده برای تعیین کنندگی در این برهه حساس از حیات سیاسی جمهوری اسلامی ایران قابل ستایش و نیروی محرکه آن مجموعه است . امید است با ارتباطهای موثر با سایر نهادهای علمی در کشور، آن مجموعه به عنوان یک مجموعه تاثیر گذار در عرصه های مشاوره و تصمیم سازی برای تصمیمات مهم کشوری تبدیل شود.
  • نظر شما راجع به مدیریت و اعضا و هیأت علمی این مجموعه چیست ؟  مجموعه مدیریت ، اعضا و هیئت علمی این پژوهشکده جمعی دغدغه مند ، جوان ، باسواد ، با انگیزه و قدر متیقن اثر گذارند که انشاالله در آینده از آنها بیشتر خواهیم شنید.

 

بسیار ممنون و متشکریم از همراهی ، توجه و عنایت شما .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید