پژوهشکده و اندیشکده تمدن سازان آرکا

گفتگو با دکتر جوکار ، مدیر بسیج فرهنگیان اداره کل آموزش و پرورش استان فارس

[vc_row][vc_column][vc_separator color=”white”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما .

1- نظر شما راجع به ضرورت همایش فتح الفتوح چیست ؟

بسم الله الرحمن الرحیم سلام علیکم !

راجع به ضرورت هم عرض کنم خدمت شما که همایش فتح الفتوح به لحاظ اینکه توانست در حوزه علمی گام بزرگی در راستای تعلیم و تربیت بردارد خیلی میتواند حائز اهمیت باشد و من وقتی که دقت  کردم در  استان فارس، ما همایشی را در طول سالهای گذشته مشابه همایش فتح الفتوح  ندیدیم .

همچنین در استان مقالات فراوان در  این حوزه نوشته میشود اما در عمل ، همایشی اینچنین در سطح ملی برگزار نشده است .  لذا ضرورت این همایش بسیار حائز اهمیت است.

در نتیجه جا دارد که سازمان های علمی و پژوهشی مثل آموزش و پرورش، دانشگاهها، دانشگاه فرهنگیان  و دانشکده علوم تربیتی و … درگیر این قضیه شده و  به این حوزه ورود جدی کنند .

 

2- این همایش را دارای چه ویژگی های متفاوتی نسبت به همایش های علمی پژوهشی دیگر می دانید؟

من فکر می‌کنم این همایش با توجه به محتواهایی که برای آن  در نظر گرفته شده در نوع خودش یک همایش واقعاً کم‌نظیر بلکه بی‌نظیر هست در واقع در فضای  رپرتاژ همایش های ملی  موضوعاتی مشابه موضوعات همایش فتح الفتوح و در این مقیاس ملاحظه نشده است .

لذا موضوعات، موضوعات بکر و کار نکرده هستند و واقعا جا داره که در جهت نوزایی در این عرصه   با تزریق به چاره‌اندیشی بیشتری پرداخته شود .

 

3- چه پیشنهاداتی برای ادامه ی کار همایش فتح الفتوح در شماره های بعدی دارید ؟

به نظر بنده اگر برای تمام کسانی که در فراخوان مقاله مشارکت می کنند ، کارگروهی علمی پژوهشی تشکیل شده که آنها بتوانند با یکدیگر تعامل و همفکری داشته باشند . این کارگروه می تواند به صورت مجازی در واتزآپ و … هم فعالیت داشته باشد. در نتیجه این تعامل می توان در یک برنامه ریزی بلند مدت برای آینده این دوستان یکدیگر را به تدریج در فعالیت های علمی پیدا کنند و در نتیجه دایره ی تأثیرگذاریشان بیشتر شود .

در واقع کاری که این همایش انجام می دهد همین است ، اینکه دوستان فرهیخته یکدیگر را پیدا کنند .

 

4- نظر شما راجع به پژوهشکده ی آرکا و اهداف تمدنی این مجموعه چیست ؟

پژوهشکده ی آرکا ، پژوهشکده ای تازه نفس و دارای اهداف متعالی است که این اهداف همان اهداف نظام جمهوری اسلامی می باشد . همچنین نگاه این پژوهشکده ، نگاهی ایدئولوژیک و آینده پژوهانه نسبت به مسائل تمدنی است .

اگر ما پنج گام ساختاری نظام جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار دهیم در واقع ساخت تمدن که آخرین گام از گام های پنجگانه هست ، می توان  در این پژوهشکده به شکل اصولی و بنیادی و علمی دیده شود .

5- نظر شما راجع به مدیریت و اعضا و هیأت علمی این مجموعه چیست ؟

خُب ، برادر عزیزم جناب دکتر ایمانی فر مدیریت این مجموعه را بر عهده دارند و از اعضا و هیأت علمی جوان و پا به کاری استفاده می کنند . اگر بتوان فضایی ایجاد کرد که اعضای هیأت علمی در برنامه هایی اینچنین از نظر منزلت علمی هر چه بیشتر ارتقاء پیدا کنند باعث رشد علمی و نیز اشراف اطلاعاتی بیشتر این بزرگواران خواهد شد .

موفق و مؤید باشید ان شاء الله .

 

بسیار ممنون و متشکریم از همراهی ، توجه و عنایت شما .[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

دیدگاهتان را بنویسید